Pierwsze spotkanie

 

Przed pierwszym spotkaniem z terapeutą, warto przeczytać

 


 

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą.

 

Przychodząc na pierwsze spotkanie może towarzyszyć Ci lęk, obawa że będziesz dzielić się ważnymi dla siebie sprawami, problemami z osobą dla Ciebie obcą.  (często obawy pojawiają się zanim wybierzemy numer do psychoterapeuty i zadzwonimy w celu umówienia spotkania).  Na pierwszy spotkaniu najważniejsze jest abyś poczuł(a) się bezpiecznie , nic nie musisz,  to Ty decydujesz o czym chcesz porozmawiać w zależności od swojej gotowości. Spotkanie ma charakter poznawczy, wspólnie możemy zastanowić się co Cię do mnie sprowadza, nie musisz mieć jasno sprecyzowanego powodu wizyty.  

 

Pierwsze spotkanie często ma charakter psycho-edukacyjny. Możesz dowiedzieć się na czym polega psychoterapia, jak długo może trwać itd. Również wtedy jest czas i przestrzeń aby powiedzieć o swoich trudnościach.  Wspolnie ze mna można zastanowić się czy psychoterapia to właściwa forma pomocy dla Ciebie i Twoich trudności.

 

Pamiętaj iż wszystko co zostanie powiedziane w gabinecie objęte jest klauzulą poufności i tajemnicy.  Pracuję według Kodeksu Etycznego Psychochoterapety Gestalt i gwarantuje pełną dyskrecję. Również o tym możemy porozmawiać na pierwszym spotkaniu.

 

Czy psychoterapia jest dla wszystkich?

Każdy z Nas może skorzystać z pomocy terapeuty niezależnie od przeżywanych trudności.

Każdy terapeuta ma również prawo odmówić i nie podjąć się pracy z daną trudnoscią z różnych względów i swoich ograniczeń. Terapeuta ma wybór i pacjent ma także prawo wyboru bądź też zmiany terapeuty.

Jednym z przeciwskazań jest  stan psychiczny klienta, wskazujący na konieczność hospitalizacji. 

 

Psychoterapeuta

to osoba która ukończyła wyższe studia humanistyczne, bądź medyczne oraz jedną ze szkół psychoterapii. Sam zajmuje się terapią Gestalt ,która należy do nurtu psychoterapii humanistyczno–egystencjalnej. Do innych nurtów należą psychoterapia systemowa w której również superwizuje swoją prace. Wymienić również należy nurt behawioralno-poznawczy oraz psychodynamiczny.  Kształcenie terapeuty trwa co najmniej 4 lata i składa się z elemantu  własnej psychoterapii, szkolenia teoretycznego i praktycznego oraz pracy z pacjentami pod superwizją. Psychoterapeuta, to specjalista zajmujący się terapią krótkoterminową polegającą na wsparciu i doraźnej pomocy klientowi, czy też terapią długoterminową która trwa od kilku spotkań do kilku lat i ma na celu pomoc i zmianę w obszarach w których klient zgłosił się do terapeuty.

Psychoterapeuta nie wypisuje recept ani nie diagnozuje, chyba że jest jednocześnie psychiatrą bądź psychologiem. Psychoterapeuta zajmuję się najczęściej zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi klientów. Do terapeuty zgłosić się można nie mając jasno określonego problemu.

Do psychoterapeuty można zgłosić się np. z :

- dolegliwościami psychosomatycznymi (gdy często chorujesz, wędrujesz od specjalisty do specjalisty, mając przy tym dobre wyniki a Twój stan psycho-fizyczny wskazuje na chorobę)

- odczuwasz wewnętrzą pustkę

- nie wiesz co zrobić ze swoim życiem

- poszukujesz sensu życia

- poszukujesz wsparcia i zrozumienia

- chcesz się rozwijać

- masz problemy wychowawcze z dzieckiem

- doświadczasz problemów w kontaktach z ludźmi

- zmagasz się ze śmiercią osoby bliskiej, traumatycznym przeżyciem

- cierpisz na depresję

- masz trudności ze snem spowodowanym lękami

- masz problemy z emocjami

- przeżywasz trudności w związku

 

Psycholog

to osoba, która ukończyła 5-letnie studia psychologiczne .Posiada kwalifikacje do : diagnozy  psychologicznej, opiniowania, orzekania oraz udzielania pomocy psychologicznej. Może zajmować się poradnictwem, psycho-edukacją. Do psychologa często udajemy isę w celu diagnozy (np. osobowościowej). Psycholog nie wypisuje recept, nie stosuje farmakoterapii. Nie ma też kwalifikacji do prowadzenia psychoterapii, chyba że ukończyła jedną ze szkół o której mowa powyżej.

 

Psychiatra

to lekarz specjalista który ukończył studia medyczne i specjalizację z zakresu psychiatrii. Zajmuje się rozpoznaniem zaburzeń, chorób psychicznych i leczeniem. . Jako lekarz jako jedyny stosuje leczenie farmakologiczne. W kontakcie z pacjentem również wspiera w obszarze psychologiczny. Może zalecić psychoterapię, jednak nie może jej prowadzić. Chyba że ukończyła jedną ze szkół 

psychoterapeutycznych.